Hiperpigmentacije

Časopis "Bazar",
Mart 2015. godine

Pigmentacije nastaju kao rezultat mehanizma odbrane kože od UV zračenja. Na Bazarova pitanja o hiperpigmentacijama, odgovore daje dermatolog Tamara Maravić (ordinacija Dermanova)

Kako se hiperpigmentacije manifestuju?
Pojavom brojnih smeđih braonkastih fleka, ponekad prostranih ili generalizovanih obično na mestima izloženim sunčevoj radijaciji - nalicu, dekolteu, leđima. Estetski predstavljaju nezadovoljavajuću pojavu, ali u suštini su bezopasne. 

Postoje različiti tipovi hiperpigmentacija. Koji su najčešći?
Kao prvo, imamo pigmentacije u vidu pegica. Kod osoba svetle puti, kose i očiju, obično nastaju već u detinjstvu. MELAZMA su simetrične pigmentacije na čelu, nosu i obrazima. Često se javljaju kod žena u drugom stanju, što se u narodu zove maska trudnoće. Nastaju i prilikom upotrebe oralne kontracepcije. LENTIGO su okrugle ili ovalne fleke malih dimenzija koje se javljaju sa godinama i nakon preteranog izlaganja suncu. Nastaju zbog nemogućnosti epiderma da se izbori sa sunčevim zracima i to najčešće kod osoba svetle puti. POSTINFLAMATORNE hiperpigmentacije nastaju kao rezultat traumatizovanja kože, infekcija, reakcija na lek, nakon ekcema, akni... Takođe, i posle nestručno sprovedenih pilinga, laserskih tretmana ili upotrebe nekvalitetne kozmetike i parfema. Češće se javljaju kod tamnoputih osoba čija koža sadrži više melanina.

 

 

Na koji način se leče?
Danas postoje brojni načini za njihovo uklanjanje i oni zavise od vrste pigmentacije, godina pacijenta, te njihove lokalizacije. Najčešće se primenjuju dermatološki pilinzi, kreme za izbeljivanje i laserski tretmani. Nekada se koristio i tečni azot, ali odustalo se od toga zbog slabijih rezultata i mogućnosti nastanka još jačih pigmentacija. Nova era u lečenju hiperpigmentacija vezuje se za pojavu najnovije generacije dermatoloških pilinga praćenih odgovarajućom kućnom negom. Ovakve terapije su efikasne, naročito kod melazme, ali i drugih oblika pigmentacija. Uspešno se izvode i kod osoba kod kojih laseri nisu dali očekivane rezultate. Pritom, treba napomenuti da veliki broj pacijenata ide na laserske tretmane u kozmetičke salone ne znajući da li su to zaista laseri ili je reč o sasvim drugim aparatima. Pregled kože i postavljanje dijagnoze treba da uradi isključivo lekar dermatolog. Danas su Cosmelan i Dermamelan najbolje metode za trajno lečenje hiperpigmentacija. Obično se radi samo jedan tretman i posle se nastavlja sa obaveznom kućnom negom. Osim laganog crvenila i izgleda kože kao da smo preplanuli na suncu, nema drugih propratnih efekata. Ovim tretmanom fleke posvetle uglavnom od 50 do 70 odsto, a ostatak se postiže kućnom negom. Cosmelan je bezbedan tretman, bez neželjenih efekata i deluje na sve vrste hiperpigmentacije. Iz prakse znamo da uklanja čak i postinflamatorne pigmentacije koje se najteže leče. Takođe, revitalizuje kožu, uklanja fine bore i popravlja teksturu, što ga čini izuzetnim antiejdž tretmanom. Prvi rezultati vide se već nakon desetak dana.