Lični pribor i dobra krema - Tamara Maravić

Časopis BILJE & ZDRAVLJE
Br. 186
3. jun 2011.

Kažu da se muški pogled najčešće zadržava na ženskoj kosi, dok žene svoj pogled prvo usmeravaju na njegove nokte. To nije slučajno, jer nokti ne govore samo o urednosti, već ukazuju na zdravlje. Veličina, oblik i čvrstina noktiju genetski su određeni, dok su pravilna nega i ishrana ključne za estetiku i što je važnije zdravlje. Nokti rastu prosečnom brzinom od milimetar nedeljno i osnovna nega podrazumeva njihovo redovno skraćivanje.


- Nokte treba seći ravno i ne ulaziti u prostor između mesa i nokta, zbog toga što nestručno zasecanje uglova može da izazove urastanje nokta i nastanak infekcije- kaže dr Tamara Maravić dermatovenerolog  iz Instituta za zaštitu javnog zdravlja Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ – Odeljenje za medicinsku kozmetologiju. Ona ističe i da makazice, odnosno pribor za nokte ne treba deliti ni sa kim i da je poželjno da postoje makazice i turpije za nokte na rukama i posebno na nogama.
Veliki broj ljudi muku muči sa izgledom i čvrstoćom noktiju jer zbog prirode posla veoma često kvase ruke. Dr Maravić iz tog razloga preporučuje negu kremom koja sadrži najmanje deset posto uree ili kreme koje sadrže prirodna ulja.
Zatvorena obuća pogoduje povećanom znojenju nogu koje može da bude uzrok pojave gljivica, koje menjaju izgled nokatne površine. Da bi sprečili pojavu gljivičnog oboljenja naša sagovornica savetuje upotrebu pudera koji upijaju suvišnu vlagu, kao i antimikotičkih pudera, dok se u svetu za smanjenje znojenja nogu primenjuje botoks.
- Gljivice na noktima nogu leče se šest do 12 meseci, a na rukama tri do šest meseci, zbog sporog rasta nokta – kaže dr Maravić i dodaje da se oboljenje uglavnom leči sistemski, što znači da se piju lekovi, jer mazanje antimikotičkim preparatima nije dovoljno ako je zahvaćena cela nokatna ploča. O načinu, dozi i dužini terapije isključivo odlučuje dermatovenerolog. Ipak, nisu samo gljivice i razne bakterije krive za promeu izgleda noktiju, već je vezan i za godine starosti.
- Kod starijih zbog loše cirkulacije nokti mogu da postanu krtiji, zadebljani i lomljivi – kaže dr Tamara Maravić. U tom slučaju treba uticati na poboljšanje cirkulacije, ishrane i opšteg zdravstvenog stanja i uz to primenjivati adekvatnu negu.


Ishrana i zdravlje
Naša sagovornica napominje da je za zdrave i lepe nokte veoma važna ishrana svežim voćem i povrćem, kao i namirnice bogate gvožđem i proteinima. Izvesne promene koje nastaju veoma često su rezultat nedostatka nekog hranljivog elementa. Tako na primer nedostatak proteina, folne kiseline i vitamina C uzrokuje zanoktice i „bela pruge“ preko nokta, nedostatak vitamina A i kalcijuma izaziva suvoću i lomljivost, nedostatak vitamina B lomljivost sa horizontalnim i vertikalnim brazdama, nedostatak vitamina B 12 vodi do povećane suvoće, vrlo zaokruženih i zavrnutih krajeva noktiju i tamnih noktiju – nedostatak cinka uzrokuje „bele tačkice“ – nedostatak „prijateljskih“ bakterija (laktobacila) u telu može da rezultira porastom gljivica ispod i okolo nokta problemi sa varenjem proteina doprinose nastanku lomljivih i listajućih noktiju.


Manikir - pedikir
Dr Tamara Maravić savetuje da ako nismo dovoljno vešti negu noktiju prepustimo profesionalcu, jer veoma često iskusan pedikir prepozna gljivice i virusne bradavice i preporučuje odlazak kod lekara. Naravno, kozmetički salon treba da bude adekvatno opremljen za usluge manikira i pedikira, jer najveći rizik od ovog načina  ulepšavanja su infekcije zbog loše higijene. Istovremeno preterano dugo stavljanje teškog akrila i plastičnih dodataka kod nadogradnje noktiju može trajno da ošteti nokatnu površinu. U svakom slučaju ako primetite da vam se izgled nokta izmenio, da urasta u meso, dovodi do upale, bola, crvenila i ako se stvara gnoj, obavezno zatražite pomoć dermatovenerologa.