Suplementacijom do savršene kože

23. Februar 2013.
Wannabe Magazine

 

Starenje kože je jedan od spoljašnjih znakova da su nas godine sustigle. Sa godinama koža postaje tanja, suvlja, javljaju se fine linije i bore, smanjuje se njena elastičnost, razlaže se kolagen, smanjuje se količina hijalurona i elastina u njoj. Spoljašnji faktori, kao što su: ekspozicija sunčevoj svetlosti, zagađenje, pušenje, boravak u zatvorenim prostorijama i drugo – još više ubrzavaju ove procese.

Suplementacijom antioksidantima, kao što je resveratrol pojačavamo prirodne odbrambene sposobnosti kože i tako i njenu zaštitu od dejstva slobodnih radikala. Resveratrol se nalazi u opni grožđa u vidu polifenola u koncentraciji od osam odsto. Antioksidativno dejstvo je 20 puta snažnije u odnosu na dejstvo vitamina E i C, što ga svrstava u snažne antiejdž formule. Zaštita od preranog starenja se odražava na koži, ali i na krvnim sudovima, srcu, imunološkom sistemu.

Slobodni radikali su odgovorni za promene koje nastaju u dermu i na nivou ćelije i vode u proces starenja. Koža ima svoj sistem odbrane pomoću raznih enzima katalaza, glutation peroksidaza, superokside dismitaza… Njihov rad zahteva unos antioksidanata, kao što su vitamin C, vitamin E, beta-karoten. Vremenom, prirodna regeneracija kože gubi na svojoj delotvornosti. Povećanje količine slobodnih radikala može dovesti do povećane aktivnosti enzima metaloproteinaza, koje vode u razgradnju ekstracelularnog matriksa i tako dovode do smanjenja kolagena i hijalurona. Efekat nastaje postepeno i kumulativno, sa godinama. Otežana je obnova epiderma, dolazi do smanjenja i oštećenja kolagenih i elastičnih vlakana. Gelatinozni matriks manje zadržava vodu, a dolazi i do gubitka količine masti (lipida).

Sve zajedno vodi u oslabljenu hidrataciju, pojavu bora, gubitak svežine i oslabljenu obnovu kože.

Resveratrol aktivira jednu vrstu gena nazvanih “sirtuini” – geni koji učestvuju u procesima protiv starenja organizma. Oni su busteri energije u ćelijama. U koži se “sirtuini geni” nalaze u epidermu i dermu, u keratinocitima i fibroblastima.
Uzimanjem hijaluronske kiseline oralnim putem stimuliše se celularna regeneracija i koče procesi razgradnje hijalurona, kolagena…

Sa starenjem kože izražene promene nastaju u dubljim slojevima, u dermu. Derm je potpora koži. Sastoji se od 80 odsto vlakana elastina i kolagena uronjenih u jednu vrstu gela-glikoproteina. Ćelije derma-fibroblasta specijalizovane su za sintezu ovih vlakana. Između 20. i 80. godine života količina fibroblasta smanji se na polovinu. Razgradnja kolagena i elastina vremenom će postati brža od sinteze, a kao krajnji ishod javiće se gubitak elasticiteta kože, smanjena tonizacija, opuštanje kože i pojava prvih bora.

Hijaluron vezuje molekule vode i utiče na hidrataciju kože. Ona se ponaša kao sunđer, bez koga je zadržavanje vode u koži nemoguće. Izuzetno je osetljiva i lako se razgrađuje u lošim uslovima. Od nje zavisi čvrstina kože. Osim vode, vezuje elektrolite, nutrielemente i omogućava oslobađanje metaboličkih produkata. Tokom života količina i kvalitet hijalurona u koži se menjaju. Sve to dovodi do znakova starenja kože. Uvećavajući količinu hijalurona možemo ući u borbu protiv starenja kože, vratiti joj nežnost, hidrataciju i čvrstinu. Oralna primena hijalurona ubrzava zarastanje rana. Hijaluron povećava i količinu fibroblasta i time stimuliše sintezu kolagena i elastina .

Dugoročni i idealni rezultati nastaju kombinacijom oralne suplementacije i spoljašnje hidratacije hijaluronom (mezohijaluron, fileri). Povećana endogena količina hijalurona će dodatno privući određenu količinu vode. Osim za vezivna tkiva, ona je značajna i za kosti, kao i hrskavice.

Preporučuje se uzimanje oralnim putem u intervalima od šest meseci i spoljašnja hidratacija u intervalima od četiri do 12 meseci.

Suplementacija hijaluronom je od posebnog značaja kod žena u menopauzi, tokom koje koža postaje dodatno suva, rigidna, smanjenog elasticiteta uz gubitak sposobnosti zadržavanja vode.