Za lep ten - kod lekara - Tamara Maravić

Časopis BILJE & ZDRAVLJE
Br. 183
22. april 2011.

Čak osamdeset odsto adolescenata ima neku formu akni, odnosno zapaljensko oboljenje izazvano promenama u strukturi kože. Javljaju se u periodu kada počinje mašćenje kože pod uticajem  hormona. Uvek prolaze, ali se ne zna šta će da ostave - ožiljke, ljubičaste fleke, psihološku nesigurnost. Procenat pojave trajnih ožiljaka je velik posle težih oblika kao što su cistične akne. Tada mogu da se pojave čak i keloidi ili zadebljani ožiljci - kaže za „Bilje i zdravlje“ dr Tamara Maravić, dermatovenerolog iz Instituta za zaštitu javnog zdravlja Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ - Odeljenje za medicinsku kozmetologiju.



Srećom, danas postoje brojne savremene dermatološke metode lečenja.
- Za masnu kožu primenjuje se piling medicinskim kiseonikom. Za upaljene bubuljice dermatološki piling, kao i tretman incizijom i drenažom uz primenu antibiotskog koktela za smanjenje upale. Za korekciju i čak potpuno uklanjanje ožiljaka radi se tretman dermarolerom u okviru kolagene indukcije ili promena CO2 tretmana (ugljen dioksid tretmana), takođe uz roler.
Incizija i drenaža znači mehaničko otvaranje i pražnjenje gnojnog sadržaja. Mnogi se pitaju da li bubuljice, a posebno akne treba cediti?
- Čišćenje lica, dekoltea i leđa je dozvoljeno ako se radi stručno, kad treba i kako treba – kaže dr Maravić. Kozmetičari mogu da pomognu u čišćenju komedona (mitisera) koji nisu upaljeni, nikako u fazama bolesti kada postoje crvene gnojave bubuljice. Kada je upalni proces dubok, za terapiju se prepisuju lokalni i sistemski antibiotici, lokalni i sistemski retinoidi (komponente vitamina A koje ubrzavaju zarastanje), lokalno benzoil peroksid (koža se obogaćuje kiseonikom i sprečava širenje bakterija), azelaična kiselina (smanjuje crvenilo i upalu) i razna medicinska sredstva za odmašćivanje kože.
Trendovi u svetu su, zaključuje dr Maravić, da se akne leče kod lekara i dermatologa, koji može na osnovu specijalističkog znanja da odredi najbolju terapiju.

VRSTE TERAPIJA

•    Kolagen induktivna terapija - Pomoću specijalnih instrumenata u vidu točkića na kojima se nalaze fine iglice dužine 1-2 mm na koži se prave stotine minijaturnih uboda kojima se poboljšava regeneracija kože. Dubina uboda je nekoliko milimetara i može doći do veoma blagog krvarenja. Plitkim ubodima se pokreće prirodni proces stvaranja kolagena i elastina. Posle tretmana na kožu se nanose aktivne supstance koje dopunski doprinose obnavljanju kože. Ranice se zatvaraju u narednih 8 do 12 sati, što znači da je oporavak brz, a rizik od infekcije mali.
•    Tretnan ugljen dioksidom (CO2 tretman) – Ovim tretmanom uklanja se površinski, odnosno oštećeni sloj kože – ožiljci i bore. Koža postaje mekša i zategnutija.
•    Dermatološki pilinzi – su nanošenje različitih hemijskih supstanci na kožu da bi se uklonila oštećena površina. Jesen i zima su idealna godišnja doba za izvođenje ovih tretmana, jer piling čini kožu izuzetno osetljivom na UV zračenje, zbog čega se ne radi leti. Na osnovu starosti pacijenata, tipa kože i promena na koži, određuje se odgovarajući piling, ova metoda je potpuno bezbedna ako je rade stručnjaci. Za ožiljke od akni piling salicilnom kiselinom daje najbolje rezultate.