Starenje kože i DNA (DNK) tretman

Časopis "BAZAR",
Septembar 2015. godine

Kada koža počinje da stari i šta je sve zaslužno za taj proces?

Hronološko starenje kože je ono koje se fiziološki odigrava bez bilo kakvih spoljašnjih uticaja, a krajnji rezultat je umiranje ćelija. Ono je posledica smanjenog nastanka ćelija, njihovih metaboličkih funkcija i ćelijske komunikacije, kao i smanjenje sinteze kolagena, elastina, tkivnog gubitka vode... S druge strane, pod fotostarenjem podrazumevamo kumulativno delovanje UV zraka i uticaja zagađenja i štetnih čestica okoline. Takođe, na starenje kože utiču i način života, kao i ishrana. I kod hroničnog starenja, gde dolazi do oksidativnog disbalansa, kao i pod dejstvom spoljašnjih faktora kao što su oksidativni stres, UV zračenje, pušenje i zagađenje dolazi do oštećenja DNK (hromozomska oštećenja i mutacije) koje vodi do ubrzavanja ćelijskog starenja. Ako naša DNK nije zaštićena i očuvana, koža stari brže, postaje opuštena, javljaju se bore i borice.

Objasnite nam šta je DNK?

Dezoksiribonukleinska kiselina nalazi se u ćeliji svakog živog organizma. To je veliki molekul koji se sastoji od dugačkih lanaca subjedinica koje nazivamo nukleotidi. Molekul DNK formiraju milioni nukleotida spojenih u taj lanac. Napomenula bih da je kolagen najzastupljeniji protein u našem telu i da čini 25 odsto ukupnih proteina. Osnova je vezivnog tkiva. Postoji 28 vrsta kolagena u našem organizmu, a u koži su najzastupljeniji I, III i IV. Nauka i tehnološka dostignuća napreduju velikom brzinom. Posle petogodišnjeg rada, tim biologa, farmakologa, lekara i farmaceuta otkrio je način kako da izoluje DNK iz proteina biljaka i da ga bezbedno prenese u našu kožu, pod zaštićenim imenom HRONOGEN. Kada dospe do dermisa i fibroblasta, tako dobijen DNK ispravlja oštećen genetski kod, uspostavlja se fiziološka replikacija DNK i aktivira se fiziološka deoba ćelija. Tokom noći, kada koža nije izložena štetnom UV zračenju, DNK može da prođe kroz neophodni proces popravke da bi moglo da dođe do replikacije.

Kako izolovani DNK u antiejdžing tretmanima deluje na kožu?

Štiti i obnavlja genom kože, stimuliše aktivnost gena odgovornih za oporavak DNK i sprečava nove lezije čime usporava prerano starenje, održava ćelijsku vitalnost i dugovečnost, aktivira regeneraciju i reparaciju ćelija u bazalnom sloju epidermisa što dovodi do veće proizvodnje keratinocita, obnavlja dermoepidermalne veze i stimuliše fibroblaste čime se postiže kvalitativni i kvantitativni rast kolagena I, III, elastina... Ima i antioksidativno delovanje, stimuliše samozaštitu kože i odlaže starenje. Da bi uopšte mogao da ostvari ovakvo delovanje, DNK mora da dospe do dermisa. Naučni tim je zato patentirao i jedinstven zaštitni omotač koji sa vektorskom preciznošću dolazi do mesta gde će ispoljiti maksimalnu apsorpciju i penetraciju do dubljih slojeva kože – dermisa, oslobađajući DNK u pravo vreme na pravom mestu i u punoj koncentraciji.

Na koji način se sprovodi DNA tretman?

Tretman je izuzetno prijatan, preparati se utrljavaju masažom nakon prethodnog pilinga medicinskim kiseonikom koji se smatra jedinim potpuno bezbednim pilingom, čak i za trudnice. Nakon tretmana, koža je hidrirana, baršunasta i vidljiv je lifting efekat. Preporučuje se nekoliko dolazaka u razmacima od dve nedelje radi potpune regeneracije kože.